התמכרות לקנאביס ואלכוהול

התמכרות לקנאביס ואלכוהול

התמכרות היא מושג שקשה לתפוס עבור אנשים רבים. לעתים קרובות קשה לזהות את הבעיה ולדעת מה עליכם לעשות בנידון. ישנם כמה סימנים נפוצים להתמכרות, כגון: שימוש בחומר יותר מהמתוכנן או הרצוי, נסיגה מפעילויות חברתיות, עצבנות ועוד.

איך יודעים שאדם מסוים מכור לקנאביס או אלכוהול? זו שאלה מעניינת. יכול להיות קשה לזהות אם מישהו מכור לקנאביס או לאלכוהול. בואו נסתכל על כמה סימנים אפשריים להתמכרות. למשל, האם האדם משקר לגבי השימוש שלו בקנאביס או אלכוהול? האם אתם עדים לשימוש בקנאביס/אלכוהול במצבים מסוכנים, כמו נהיגה במכונית או הפעלת מכונות כבדות? האם אתם עדים לשימוש בכמויות גדולות של קנאביס/אלכוהול לאורך זמן ע"י מישהו? זאת, למרות שהם יודעים שיכולות להיות לכך השלכות שליליות? אם התשובה שחוזרת על עצמה היא כן, ייתכן שמדובר במקרה של התמכרות לקנאביס או אלכוהול.

מה חשוב לדעת על גמילה מסמים ואלכוהול?

התמכרות לאלכוהול וקנאביס יכולה להוות בעיה רצינית עבור יחידים וחברה. חומרים אלו הוכחו כבעלי מגוון השלכות שליליות, כולל בעיות בריאות גופניות, פשע, היעדרות מעבודה ובעיות חברתיות אחרות, כמו גם היווצרותן של בעיות אישיות, נפשיות, משפחתיות ועוד.

אחת הדרכים לזהות בעיה זו היא באמצעות שימוש במודל התערבות. מודל זה נועד לזהות את ההתמכרות של הפרט ולספק לו אפשרויות טיפול. להלן כמה דוגמאות להתערבויות שהיו בשימוש בעבר: 1) אלכוהוליסטים אנונימיים – עמותה המעניקה תמיכה לאלכוהוליסטים שרוצים לעבור גמילה מאלכוהול. 2) נרקוטים אנונימיים – עמותה המעניקה תמיכה למכורים המעוניינים להפסיק להשתמש בסמים קשים. 3) מריחואנה אנונימית – ארגון המספק תמיכה למשתמשי מריחואנה שרוצים להפסיק ולעבור גמילה מקנאביס.

מה כוללת גמילה מאלכוהול וסמים?

גמילה מאלכוהול וסמים נועדה לעזור לאנשים להפסיק להשתמש באלכוהול או בסמים. ישנם מס' שלבים בתהליך. לרוב, המשתמש חש תשוקה חזקה לאלכוהול או לסמים. הוא עלול לחוות גם חרדה ודיכאון. בנוסף, המשתמש חווה מגוון רחב של תסמינים גופניים, כולל קצב לב מוגבר, מתח שרירים ואי שקט. תסמינים אלו עשויים להימשך ימים או שבועות בהתאם לחומר בו נעשה שימוש.

התסמינים הפיזיים מתפוגגים בהדרגה, כשהגוף מסתגל למצבו החדש מבלי שנעשה שימוש בחומרים זרים. בהמשך, המשתמש מתחיל להרגיש טוב יותר מבחינה פיזית ככל שהסבילות של גופו פוחתת. זכרו, גמילה מאלכוהול וסמים יכולה להיות תהליך לא פשוט. זה יכול להיות מסוכן וכדאי לפנות לטיפול רפואי אם יש לכם תסמיני גמילה או התמכרות.

דילוג לתוכן